Listopad 2009

Devátý týden

20. listopadu 2009 v 21:48

Práce s jednotlivými nástroji

Nyní pracujeme na Moodlu, kde společně s kolegyněmi zpracováváme úkoly na jednotlivé nástroje. Komunikujeme převážně prostřednictvím mailů. Na konci semestru bychom měly mít vypracovaných celkem 16 nástrojů.

Toto zpracovávání je velmi zajímavé. Některé nástroje jako např. Facebook, Firefox, Wikipedia, YouTube, Skype a další znám a využívám je velmi často. Na druhou stranu postupně získávám mnoho nových informací o nástrojích, které jsem vůbec neznala. Je dobré je znát, protože velmi ulehčují práci!!!

Osmý týden

20. listopadu 2009 v 21:29

FreeMind


FreeMind e volně dostupný program vytvořený v Javě, který můžete využívat na zapisování myšlenkových map od těch nejjednodušších až po ty velmi složité. Tento program patří mezi nejlepší v tomto zaměření, můžete se zde vytvářet školní projekty, různé nápady nebo jen oddělit rozvrhy na každý den. K zapisování se využívá stromová struktura, stačí pouze kliknout na některý z listů, který se Vám poté buď rozbalí nebo naopak sbalí. FreeMind nabízí volný prostor, kde se mohou dané myšlenky ukládat.
Na začátku máte v daném programu na obrazovce bublinu, která symbolizuje hlavní myšlenku. Poté si každý vytváří podúkoly, složky. Záleží na každém jak si danou myšlenku rozvětví. Díky FreeMind si tak vytvoříte náhled na daný projekt a dále pak můžete libovolně tvořit a vymýšlet nové varianty aniž byste si museli všechno pamatovat.

Sedmý týden

20. listopadu 2009 v 21:27

PBWorks


V tomto týdnu jsem zpracovávala další nástroj, který můžu využít pro své studijní účely.

Předchůdcem PBworks byl PBwiki, k přejmenování došlo v roce 2009. PB works patří k jedonomu z nejpoužívanějších wiki systémů. Umožňuje uživatelům přidávat nebo měnit obsah. K tomu, aby si každý z Vás mohl vytvořit svou stránku je potřeba, abyste se zaregistrovali. Poté Vám přijde email pomocí něhož si aktivujete svůj účet. Pokud si nevíte rady, můžete si přečíst nápovědu nebo si přímo spustit návod prostřednictvím videa.
Při tvorbě svých nových stránek můžete využít vkládání:
  • šablon,
  • tabulek,
  • kalendářů,
  • prezentací,
  • chatů,
  • různých videí např. z YouTube,
  • vzorců do matematiky,
  • poznámek pod čarou atd.

Šestý týden

20. listopadu 2009 v 21:24
V tomto týdnu jsem se stala, stejně jako ostatní studenti tohoto kurzu, učitelkou. Společně s kolegyněmi z týmu jsme se zaměřily na vytváření úkolů pro ostatní. Dané úkoly byly vloženy na Moodle. Bylo důležité promyslet, které z daných nástrojů jsou pro ostatní zajímavé a přínosné.

Pátý týden - Top 100 Tools for Learning

20. listopadu 2009 v 21:20

Top 100 Tools for Learning


Tyto nástroje slouží k učení ale také zábavě, jsou určené pro každého a v každém věku. Na stránce Top Tools For Learning můžeme najít žebříček 100 nejpoužívanějších nástrojů za poslední 2 roky. Také můžeme pomoci 10ti nejoblíbenějším nástrojům a tím je "dostat" na vyšší příčky, ale pouze do 15. listopadu 2009. Samotný výčet je velmi přehledný. Z daných nástrojů jsem si vybrala: iGoogle a Delicious, které Vám krátce představím, více informací bude na mém PLE.

iGoogle
iGoogle nám pomůže naplánovat náš osobní ale také pracovní čas. Danou stránku si můžeme vytvořit sami - vše si můžeme přizpůsobit tak, aby nám to co nejvíce vyhovovalo a zároveň jsme měli všechno pohromadě. V letech 2007 a 2008 byl iGoogle na 17. místě z Top 100.

Delicious
Pokud přeložíme anglické slovo Delicious, znamená to chutný. Del.icio.us je sociální služba na internetu, která pomáhá k ukládání, ale také sdílení a objevování internetových odkazů, které si uživatel uložil. Funguje tak, že si dané záložky uložíme a dále je můžeme sdílet s ostatními kolegy z práce nebo studenty. Jeho předchůdcem byl Muxway. V roce 2003 založil Joshua Schachter Del.icio.us, který je zdarma. V současné době má více než 3 milionů uživatelů.

Čtvrtý týden

20. listopadu 2009 v 21:11

BOOK


V tomto týdnu jsem vytvářela svůj BOOK, kde jsem popisovala své dosavadní zkušenosti. BOOK je uložený jak na mém PLE tak také na Moodle, postupně ho budu aktualizovat a doplňovat o nové informace. Další prezentace se týkala představení mé kolegyně, která studuje v Ostravě. Tento medailonek je také uložen na mém PLE a Moodle.