Klíčové kompetence

26. října 2009 v 23:16
Klíčovými kompletencemi chápeme soubor vědomostí, dovedností, různých schopností, postojů a hodnot, které jsou důležité pro osobní rozvoj každého člověka. Kompetentnosti pomáhají každému člověku využít všeho, co se již naučil. To vše můžeme využít jak ve škole, ale také v řešení svých problémů nebo při hledání zaměstnání. Osvojení klíčových kompetencí je velmi složitý a také dlouhotrvající proces, počátek je již v předškolním věku, dále pokračuje na základní a střední škole a také v průběhu celého života. Máme několik druhů kompetencí během základního vzdělání:
  • k učení - na konci si umí žák vybírat a využívat různé způsoby pro učení, umí si naplánovat svoje vlastní učení, využívá informace a na základě toho, jak je pochopil je dále využívá v dalším učení, atd.
  • k řešení problémů - žák vnímá různé problémy jak ve škole, tak i mimo ni, přemýšlí o příčinách a poté plánuje řešení tohoto problému. Dále si vyhledává informace, využívá již získané znalosti, dokáže řešit samostatně úkoly, atd.
  • komunikativní - žák na konci základního vzdělání dokáže formulovat a vyjadřovat myšlenky, které dávají logiku, jsou stručné a výstižné, souvislé jak v psaném, tak i slovním projevu.
  • sociální a personální - student pracuje ve skupině, dokáže spolupracovat s pedagogy na vytvoření pravidel, jak pracovat v týmu a také pozitivně ovlivnit kvalitu, také se podílí na příjemné atmosféře v daném týmu.
  • občanské - dokáže respektovat druhé lidi a jejich názory, dokáže se vcítit do situace, kterou zrovna prožívají, také odmítá hrubé zacházení, dokáže se zodpovědně rozhodnout podle dané situace.
  • pracovní - žák pracuje s danými materiály, nástroji a dodržuje pravidla, která jsou daná. Zároveň si plní své povinnosti, přistupuje k daným činnostem jak z hlediska kvality, tak také funčnosti a hospodárnosti. Chápe podstatu cíle a rizika podnikání, atd.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama